Kurumsal İşyeri Su Arıtma Modelleri

İş Yeri Tipi Su Arıtma Cihazları

İş yeri tipi su arıtma cihazları büyük işletme ve kuruluşlar için çok fazla önem arz etmektedir. Dünyadaki su kaynaklarının hızlı tükenmesi ve temiz su kaynaklarının giderek azalması sebebi ile insanlar yapay ve hızlı bir şekilde suyun arıtılması çalışmalarına başvurmak zorunda kalmıştır.

Temiz içme suyuna ulaşımı sıkıntılı olan birçok ülke su ihtiyacını arıtım yöntemiyle gerçekleştirmektedir. Su arıtma, belli bir kaynaktan elde edilen suyun, kullanılabilir duruma getirilmek için işlenmesi sistemidir.

Suların arıtılma amacı; klorun tamamını ya da çoğunluğunu gidermek, zararlı kimyasalları ve asitleri uzaklaştırmak, suyun sertliğini gidermek ve suyu yumuşatmak, renk bulanıklığını ve kokusunu ortadan kaldırmaktır.

İŞYERİ SU ARITIMINDA KULLANILAN SİSTEMLER NELERDİR?

İş yeri tipi su arıtma cihazlarında kullanılan dünyada birçok sistem ve farklı aşamaları vardır.

• Serbest granül aktif karbon

• Katı karbon blok filtreler

• Karbon bloğu

• Ters ozmos

• Ultraviyole sistem

• Damıtma yöntemi

• Klor dozajlama

• Deiyonizasyon

• Pompa ve hidrofor sistemleri

• Su yumuşatma sistemleri

• Ultrafiltrasyon

bunlardan başlıcalarıdır.

Su arıtmada en yaygın kullanılan yöntem ters ozmos sistemidir. TERS OZMOS Diğer bir adıyla Reverse Osmosis Sistemi. Dünyada su arıtımında en çok kullanılan yöntemdir. Ters ozmoz işlemi esnasında, basınca ihtiyaç duyulur ve bu basınç bir pompa vasıtası ile sağlanır. Sudaki istenmeyen bileşikler yüksek basınç etkisi ile uzaklaştırılır.

Çözünmüş olan organik ya da anorganik bileşiklerin geri kazanımı sağlanır. Ters ozmos sisteminde membranlardan faydalanılır. Membranlar su moleküllerini geçirirler ama istenmeyen diğer bileşiklerin geçmesine izin vermezler. Bu sistem sayesinde yüksek konsantrasyonda ki su arıtılarak daha düşük konsantrasyondaki su elde edilmiş olur.

İŞ YERİ TİPİ SU ARITMA CİHAZLARI NELERDİR?

İş yeri tipi su arıtma cihazları nelerdir maddeler halinde açıklayacağız. Başlayalım mı ?

Su arıtma cihazlarının temel iki kullanım alanı vardır; evler ve işyerleri. İşyerlerinde genel olarak personelin içme, çay ve yemek suyunu karşılamak için kullanılır.

Gıda işletmelerinde yiyecek ve içecek hazırlarken kullanılan suyun kalitesi çok önemlidir ve bu yüzden su arıtma cihazları kullanılır. Bu cihazlar şebeke suyunu kullanarak son derece lezzetli, güvenli ve ekonomik içme suyunu hazırlar. Son dönemlerde cafe ve restaurantların da ilk tercihi su arıtma cihazlarıdır. İşyeri tipi su arıtma cihazlarında genel olarak reverse ozmosis sistem kullanılır.

Bu sistem ile su kireç, bulanıklık, klor ve zararlı mikroorganizmalardan arındırılarak sağlıklı suya dönüştürülür. Bu süreçte filtreler büyük işlev görür.

Genel olarak filtreleme aşamaları şu şekilde seyreder.
1. 5 mikron ön filtre,
2. Klor tutucu karbon filtre,
3. 1 mikron hassas filtre,
4. Reverse osmosis membran filtre,
5. Poscarbon tadlandırıcı filtre,
6. Alkali filtre (opsiyonel)
7. Mineral filtre(opsiyonel)
8. Bekleme deposu
İşyeri tipi su arıtma cihazları kullanılacak amaca, kullanım kolaylığına, kapasiteye, yerden tasarrufa ve maliyete göre bir çok açıdan çeşitlendirilebilir.

Piyasada her koşula uygun işyeri tipi su arıtma cihazı bulmak mümkündür.

Yaygın olarak kullanılan işyeri tipi su arıtma cihazları:

İşyeri Tipi Yüksek Akışlı Su Arıtma Cihazı

Bu cihazlar yüksek akışlı olup tank gerektirmezler. Saatte 90 litre su arıtan cihazlardır. Kalsiyum, nitratlar, fosfatlar, ağır metal konsantrasyonlarında %95 azalma garanti ederler. Suyu, sağlığa zarar verebilecek kirlerden yarı geçirgen membran sayesinde arındırır. Terz ozmos sayesinde suda bulunan diğer bakteri, virüsler ve kirletici maddeler arıtılır.

İşyeri Tipi Kapalı Sistem Su Arıtma Cihazı

Ters ozmos sisteminin kullanıldığı cihazlardır. Kabinlidir. Bütün parçalar kapalı sistem içinde korunaklıdır. Filtre 5 mikron gözenek özelliğine sahiptir. Çamur, pas, asbest gibi tortuları tutarak suyu berrak hale getirir. Sistemde bulunan membran filtre sudaki çözünmüş madde miktarını ortalama %90 düşürerek suyun özü elde edilir.

İşyeri Tipi Direk Akışlı Su Arıtma Cihazı

Ters ozmos işlemini gerçekleştirerek suyun yarı geçirgen zar olan membrandan geçirilerek arıtılmasını sağlar. Nano boyutta tortu, partikül, ağır metal, kimyasal, virüs, bakteri, mikroorganizma ve kirecin arıtılmasını sağlar.

İşyeri Tipi Pompalı Su Arıtma Cihazı

Ters ozmos sisteminin kullanıldığı pompalı su arıtma cihazları suyun moleküler yapısına zarar vermeden içme suyu üretebilmektedir. Alkali filtresi sayesinde suyu pH değeri yükselir ve tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin daha kolay dışarı atılmasını sağlar.

İşyeri Tipi Galon Membranlı Direkt Akışlı Su Arıtma Cihazı

Bu cihazlar yüksek akışlıdır. Tank gerektirmezler. 400 Gpd membran sayesinde sudaki zararlı madde konsantrasyonu düşürülerek daha sağlıklı ve temiz su elde edilmiş olur. Tanka ihtiyaç duyulmaz.

Kurumsal İşyeri Su Arıtma Cihazı Teknik Servisi ve Montajı İstanbul Maraton Su Arıtma Servisi Montaj ve Sitemleri İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat